Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Izstādes galerijā 2013 Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Latvijas un Baltkrievijas grafika Aldis Karkovskis Baiba Osīte Jāzeps Pīgoznis Mākslas dienas toreiz. '59 - '89. Ruta Bogustova Gloria Pazudis-Atrasts Inta Dobrāja Dialogs 2010 Lapu mežs Rudens 2010 Andris Biezbārdis Izstādes galerijā 2009 Izstādes galerijā 2008 Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Darbu iegāde Kontakti

  

 

 


ALDA KARKOVSKA (1949-2006)

 piemiņas izstāde

„TORSIONU LAUKS”

 

Aldis Karkovskis mākslā pārstāv segmentu no lauka, ko līdz šim ir bijis pieņemts dēvēt par „lietišķi dekoratīvo mākslu”, un kas tomēr kāpj ārpus šī apzīmējuma robežām. Aldis bija diplomēts tekstilmākslinieks (bieži darbojies radošā tandēmā ar dzīvesbiedri Mariju Karkovsku), kurš tekstilmākslas tehnikās – batikā, sietspiedē – strādāja ne tikai ar grafiķa un gleznotāja iemaņām, bet arī filozofisku vērienu un vispārinājumu. Viņš bija viens no tiem māksliniekiem, kuri bija līdzdalīgi, latviešu tekstilmākslai sasniedzot apogeju pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados. Līdz ar politiskajām pārmaiņām noslēdzās arī kāds posms latviešu mākslā, tostarp sākās jauns cēliens Alda Karkovska jaunradē.

Deviņdesmitajos Aldis un Marija Karkovski kļuva par papīrmākslas pionieriem Latvijā, eksperimentējot ar rokas lējuma papīru. Plastiskā papīra masa – blīva un caurspīdīga, gleznieciska un telpiska – Aldim Karkovskim izrādījās universāls instruments kā mākslas formām, tā jauniem projektiem: mainījās ne tikai laiks un mode, bet arī sociālais pasūtījums. Dekoratīvās mākslas un mākslas dizaina objektus līdzās izstāžu zālēm sāka patērēt jaunie Latvijas otrās brīvvalsts sabiedriskie un privātie interjeri. Sadarbībā ar ievērojamiem arhitektiem – Zani Kalinku, Andi Sīli, Andri Kronbergu, Armandu Bisenieku, Daigu Dzedoni – tapa gaismas objekti tādiem interjeriem, no kuriem vismaz daži tagad tiek ieskaitīti Latvijas arhitektūras jaunāko laiku vēstures hrestomātijā. Dizaina projekti nevar eksistēt bez ekonomiskā pamata; kamēr daļu tautiešu vilināja nule atvēries ceļš uz rietumiem, Aldis Karkovskis novērtēja austrumu kaimiņu potenciālu un radīja virkni interjeru, sadarbojoties ar krievu arhitektiem.

Alda Karkovska radošais mantojums ļauj izsekot ne tikai viņa vietai latviešu mākslā un unikālā rokraksta attīstībai, bet arī procesiem, kas vairākās desmitgadēs raksturoja notikumus Latvijā un Latvijas kultūras dzīvē.

 

Ilze Martinsone,

Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja, žurnāla „Dizaina Studija” redaktore

 

 

Aldis Karkovskis

 

Aldis Karkovskis